Hakkımda

Ali Baylar (1970, Elazığ): Elazığ Cumhuriyet İlkokulu’ndan sonra, Elazığ Anadolu Lisesi’nde başladığı (1981-85) orta öğretimine, Nişantaşı Anadolu Lisesi’nde devam etti (1986-89).

İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu.

1944 yılında Elazığ’da kurulan Baylar Ticaret firmasının 1985 yılından itibaren İstanbul’daki ticari faaliyetlerine erken yaşlarda katılan Ali Baylar, 1991 yılından itibaren uzakdoğu ülkelerine ticari seyahatlere başladı ve halen bu şirketin yöneticiliğini yapıyor.

2000 yılında seyyahamca.com adresinde Türkiye’nin İnternet’teki ilk seyahat sitelerinden birini kurdu. Site seyahat siteleri ve seyahat formu olarak defalarca yazılı ve görsel basında haber oldu.

2001 yılında Elazığ Anadolu Lisesi Mezunları için hazırladığı Mezunlar Sitesi altyapısını daha sonra Elazığ Mehmet Akif Lisesi, Elazığ Lisesi,  Nişantaşı Anadolu Lisesi ve Bilge Kağan Koleji Mezunları için de hizmete sunarak binlerce mezunun birbirine ulaşmasına destek oldu.

12 yaşından beri fotoğrafçılıkla ilgilenen Baylar onbinlerce fotoğraflık bir seyahat arşivine sahiptir.

Seyahatlerinde çektiği farklı ülkelerdeki insan hallerini konu eden fotoğraflarını
– Çin Kitabı (2013)
– Yaşamdan Kareler (2014)
adlı kitaplarda biraraya getirdi.

Ayrıca Çin’deki seyahat ve iş deneyimlerini Türkçe ve İngilizce iki kitapta anlattı:
– Çin Kültürü ve Seyahat Rehberi (2007)
– China at a Glance (2009)

2003-2007 arasında kurucusu olduğu “Evrensel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” çalışmalarını, E-Yardım (2007) adlı kitabınında okurlarla paylaştı.

Elazığ tarihine katkıda bulunmak için, Türkiye’ye gelen ilk Amerikan misyonerlerinden  Crosby Howard Wheeler’ın Fırat’ta On Yıl- Harput Hatıraları (2014) adlı kitabını Türkçe’ye kazandırdı. Bu kitapta 1850’lerde Harput’a gelen misyonerlerin Harput Amerikan Koleji hakkındaki hatıraları anlatılmaktadır.

1980’lerin Elazığ’ını Elazığ şivesi ile yazdığı “O Esgi Günler” adlı kitap çok beğenilmiş ve kitabın ikinci baskısı yapılmıştır.

“Elazığ Ağzıyla 80’ler” kitabında Elazığ üzerine, yıllardır yaptığı çalışmaları keyifli bir stilde okurların zevkine sundu.

Büyük dedesi olan Ömer Hulusi’nin şiirlerini derlediği kitabı “Balabanlı Şair Ömer Hulusi Baylar – Şiirleri ve Ailesi” 2023 yılında basıldı.

İstanbul’da yaşayan Ali Baylar’ın iki oğlu ve bir kızı var.