Kitaplar

Elazığ Ağzıyla Seksenler

Balabanlı Şair Ömer Hulûsi BAYLAR – Şiirleri ve Ailesi 

Çin Kitabı

Fırat’ta On Yıl  

Yaşamdan Kareler

O Esgi Günler 

Çin Kültürü ve Seyahat Rehberi 

China at a Glance

E-Yardım 

 

Elazığ Ağzıyla Seksenler "Ali Baylar"
Elazığ Ağzıyla Seksenler “Ali Baylar”

Elazığ Ağzıyla Seksenler

Çeviribilim Yayıncılık – 2023

Balabanlı Şair Ömer Hulûsi Baylar "Ali Baylar"
Balabanlı Şair Ömer Hulûsi Baylar “Ali Baylar”

Balabanlı Şair Ömer Hulûsi BAYLAR – Şiirleri ve Ailesi 

Çeviribilim Yayıncılık – 2023

Balabanlı şair Ömer Hulûsi Baylar (1875-1940) uzun seneler Yemen ve Balkan cephelerinde askerlik yapmış, Balaban’a dönünce de çerçiliğe başlamış ve ömrünün uzun bir kısmını yine gurbette geçirmiştir. Memleket ve evlat hasretini şiirlere döken şair bu şiirlerle önemli bir şöhrete ulaşmıştır. Balaban’da şiirleri kitaplara giren ve Ankara Radyosu’nda şiirleri okunan ilk şairin o olduğu bilinmektedir.

Bu kitapta Ömer Hulûsi’nin çeşitli kaynaklardan derlenen, yazıya geçirilmiş şiirlerini, çocuklarının ve akrabalarının hayatlarını ve şiirlerini bulacaksınız.

Çin Kitabı

Çeviribilim Yayıncılık 

Çin Kitabı, bize kadim imparatorluk Çin’den çağdaş manzaralar getiriyor. Wenzhou’da günümüze ulaşmış bir tapınak, Fuzhou’da bisikletlere binip eve dönen çocuklar, Ningbo’da kötü ruhlar girmesin diye kapı eşiği yüksek yapılmış bir tapınak… Motosikletten bozma taşıma araçları, gökdelenler, heykeller, Hong Kong’da iş arasında yemek yiyenler, bir köşede kestiren ihtiyar adam. Neyin rüyasını görüyor? Dünyanın en eski ülkelerinden biri olan Çin’in ihtişamlı geçmişini mi, parlak geleceğini mi?

Ali Baylar uzun yıllardır seyahat ettiği Çin’de fotoğraf makinesini elinden hiç bırakmadı. Modern hayatla eski geleneklerin iç içe geçtiği anları, Çin’de batıyla doğunun iç içe geçtiği mekanları fotoğraf karesine taşıdı. Daha önce Çin Kültürü ve Seyahat Rehberi (2007), China at a Glance (2009) adlı kitapları hazırlayan Ali Baylar, bu kitabında, Çin’e seyahat edecek olanlara önerilerle birlikte Çin şiirinden ve atasözlerinden örnekleri, tarihini bugünüyle birlikte yaşamayı sürdüren Çin’den fotoğraflarla biraraya getiriyor.

O Esgi Günler (İkinci Baskı)

Çeviribilim Yayıncılık 

Seksenlerde Elazığ nasıl bir yerdi, orada nasıl yaşanıyordu? Elazığ’da doğup büyüyen Ali Baylar bunları her yönüyle anlatıyor. Elazığ’ın yemeklerinden sevilen oyunlarına, ticaret hayatından okunan dergilerine dek tam bir nostalji geçidi. Ama en “orcinal” olanı, bütün bunların Elazığ’ın “orcinal” şivesiyle anlatılması. Bunun dışında, Elazığ dili sözlüğü, beldelerin eski ve yeni adları, kato tanıma rehberi gibi çok şey var kitapta. Seksenlerde Elazığ, ilk kez kendi sesiyle.

Fırat’ta On Yıl

Çeviribilim Yayıncılık 

Crosby Howard Wheeler, 19. yüzyıl sonunda Amerika’dan Türkiye’ye, Elazığ-Harput bölgesinde misyonerlik yapmak üzere geldi. Bölgedeki dini hayatın canlanmasına katkıda bulundu ve bölgenin kültür tarihinde büyük etkileri olan, Fırat Koleji (Euphrates College) adlı eğitim kurumunun kurulmasına öncülük etti. Fırat’ta On Yıl, Wheeler’ın Harput’taki öncü çalışmalarını, misyonerlik anlayışını, bölge halkının 1850’li yıllardaki yaşam koşullarını anlatan bir kaynak eser. Türkçede ilk kez.

Birçok akademik çalışmada kaynak olarak anılan bu eseri Elazığ doğumlu araştırmacı Ali Baylar yayıma hazırladı. Kitaba ek olarak kolejin o dönemde yayınladığı kataloglara da yer verilmiştir.

“Harput şimdilerde bir mezarlık şehir gibi görünüyor olabilir fakat altında büyük bir tarihi birikimi bulunan bu şehrin daha keşfedilmeyi bekleyen bir sürü hazinesi bulunuyor.”

Yaşamdan Kareler

Çeviribilim Yayıncılık 

Ali Baylar, dünyanın her köşesini gezen ve gördüklerini birer tanıklığa dönüştüren bir fotoğrafçı. Yaşamdan Kareler’de, objektifine yakalanan farklı insan hallerini görüyoruz. Her bir fotoğraf, çok geniş kadrolu bir filmin farklı anları gibi.

“Kültürel farklılıkları göz ardı edemeyiz; mesela bir Hintli evet derken kafasını sağa sola sallar, bazı ülkelerde çocukların kafasını okşamanız hoş karşılanmaz, bazı ülkelerde yanaktan öpüşmek doğal sayılırken, bazı ülkelerde kadın-erkek tokalaşması yasaktır. Bu insanların farklı kültürlere sahip olmalarını, bazı Batılıların yaptığı gibi ‘barbarlık’ olarak adlandırmak yerine dünyanın renkleri olarak görmek daha mantıklı değil midir?”

Yaşamdan Kareler, insana odaklanıyor. Çok farklı coğrafyalarda çekilmiş fotoğraflardan oluşan kitap, kültürlerin farklılığına değil, insanların benzerliğine vurgu yapıyor.

O Esgi Günler (Birinci Baskı)

CİNİUS YAYINLARI

Elinizdeki bu kitabı okurken bir yandan eğleneceksiniz, bir yandan da dilimizin sevimli bir tarafını görme şansınız olacak… 80’lerin Elazığ kültürünü Elazığ şivesiyle okumanın zevkine varacaksınız. Elazığ şivesinin de kendine ait bir gramerinin olduğunu görecek ve şiveli konuşmanın, magazin programlarındaki basite ingirenmiş Türkçeden çok daha güzel olduğunu hissedeceksiniz.

“Dünya kupası oynanan günnerdi. Gençler Tahtalı Cami’ye gidilerdi. Bu caminin hocası, dokuz dakkada teravi gıldırarah giness rekorlar kitabına girmeyi başaran tek hoca olan Jet Mahmut’tu… Adamın hakkını vermek lazım, ibadetini de yapacan, eğlenceni de yapacan mantığıyla gençleri çekidi camisine.”

 
 
 
 

 

Çin Seyahat Rehberi Ali Baylar
Çin Seyahat Rehberi Ali Baylar

Çin Kültürü ve Seyahat Rehberi

CİNİUS YAYINLARI – 2008
 
Çin İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şeyi Bulacağınız Kaynak Bir Eser.

Bu kapsamlı el kitabında Ali Baylar kişisel ahtıra ve deneyimlerinde de yararlanarak, yaşayan Çin’in kapsamlı bir panoramasını ve aynı zamanda pratik bir seyahat rehberini sunuyor okurlarına. Yirmi yıllık bir tecrübe sonucu kaleme alınan bu kitap her kesimden okurun ilgisini çekerek büyüleyici bir rehber.

 
 
 
 
 
 
 
China At A Glance / Ali Baylar
China At A Glance / Ali Baylar
 

China at a Glance

CİNİUS YAYINLARI – 2009
 
Your rich and personal travel guide to discover China.
In this small but comprehensive handbook Ali Baylar takes you on a journey through beautiful China. Besides giving you practical information about how to work, live or travel in China, the author also uses his own experiences to give you a broader and more personal panorama of this ancient and colorful culture.
 
Written by a businessman who has worked in China for over 20 years this book has something for everyone interested in China.
 
 
 

 

E-Yardım Evrensel Yardımlaşma ve Dayanışma Dernegi Ali Baylar
E-Yardım Evrensel Yardımlaşma ve Dayanışma Dernegi Ali Baylar

E-Yardım

CİNİUS YAYINLARI – 2007
 
“İsteyen herkes istediği insana yardım edebiliyor ülkemizde, bu konuda kimse kimseye engel olmuyor. Ama sağcı, solcu, Alevi, Sünni, Türk, Kürt derken ortaya bir sürü farklılık çıkıyor ve maalesef birçok kimse, ayırımcılık yaparak olumsuz yaklaşıyor yardım edenlere. Çok duyarız mesela; şu adam şunlara yardım ediyor sadece. Bu firma şu cemaate yardım eder, bu adam sağcı vs. Ben bunlardan daima çok rahatsız oluyordum. Yardım edecekseniz insani hizmet edeceksiniz. Sadece kendi düşüncenize sahip olan insanlara yardım ederek İBADET ettiğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. “

Bu kitapta herhangi bir politik, dini ya da etnik unsur gözetmeden kurulan ve amacı sadece “yardım etmek” olan bir derneğin ilginç, bir o kadar da hüzünlü öyküsünü okuyacaksınız. Derneğin kurulduğu günden kapatıldığı güne kadar kimlere yardım ettiğini ve kimlerin bu dayanışma ruhundan pek de haz etmediğini göreceksiniz.

 
Bu ufak bir Türkiye hikayesi. Bol bol şefkat ve umut, bir o kadar da kuşku ve endişe dolu.