Çin Borsası

 2007 yılı boyunca Çin’de borsa olayında yaşanan bir patlama her yerde kendini gösteriyor. Tanıdığım arkadaşlarımın neredeyse hepsi borsaya bir şekilde bulaşmış durumdalar. Bulaşmakta da haklılar aslında. Bir sene içinde %400 civarı kazananlar olunca herkes ben de şansımı deneyeyim diyerek borsaya başlamış.

Ev hanımları, işi yoğun olmayanlar ve işsizler için borsa bir çeşit umut kapısı şimdilerde. Cep telefonlarından bile borsayı canlı takip etme şansı var. Her yerde stok market hakkındaki bilgileri görebileceğiniz bilgisayarlar mevcut. Borsa kanalları açılmış televizyon kanalları arasına…

Borsanın bir müddet daha kazandıracağına şüphem yok fakat pek kısa zamanda tüm parasını borsadan kaybeden şimdinin zenginleri, ilerinin fakirlerini pek yakında görebileceğimden adım gibi eminim.

Borsada tiyo almadığınız sürece kazanma şansınız çok olmayacaktır ve başkasının sizin paranıza değer kazandırmasını ümit etmek kadar boş bir hayal tanımıyorum şahsım adına. Varsa paranız canlı yatırımlara girin derim.

Çinli arkadaşlarıma, Türkiye’de senelerdir borsadan kaybedenleri anlatmaya çalışıyorum ama %400 kazandırmış bir borsanın yırtıcı dişlerini nasıl gösterebilirsiniz ki şimdi bu arkadaşlara? Ancak kaybettiklerinde dediklerimin anlamına ulaşacaklar ama çok geç olacak.

Kasım başında %5 bir düşüş yaşayan borsa Çin’de binlerce insanın zarar etmesini sağladı.

Düşünsenize birbuçuk milyar insanın borsa oynadığını..Ortada dönen rakamlar aklın sınırlarını zorlayacak rakamlar cidden… Bakalım yakında neler görecek ve duyacağız ÇİN BORSASI ile alakalı…

9.12.2007

Comments

comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.