Irak Savaşındaki ‘Yalan’ Gerçekler !

İngiliz gazeteleri savaş sırasında kamuoyuna gerçek diye anlatılan olayların perde arkasını şöyle anlatıyor:

1 – Amerikalılar yaralı er Lynch’i Irak ordusu Nasıriye’den çekildikten sonra hiçbir korumanın bulunmadığı hastaneye gidip almışlar. Ancak biraz gerçekçi olsun diye; yaralı hatta felçli hastalara bile kelepçe vurmuşlar.
2 – İngiliz asker Eric Walderman, Ümmü Kasr’da yerde delikler açılmış bir miğferi başına geçirip “4 kurşun kafama geldi ancak miğferi delemedi ölümden kılpayı kurtuldum” diye gazetecilere poz vermiş.
Irak halkına özgürlük getireceği vaadiyle işgal eden Amerika ve İngilizler’in kahramanlık yalanları birer birer ortaya çıkıyor.Times gazetesi, Amerikalı esir er Jessica Lynch’in kurtarılma öyküsünün, Amerikan ordusunun anlattığı bir kahramanlık öyküsü olmadığını bildirdi. Gazetenin Nasıriye’deki muhabiri, yaralı askerin tedavi edildiği hastanedeki doktorlarla görüştü. Amerikalıların kurtarma operasyonunun, Irak güçlerinin şehri terk etmesinden sonra gerçekleştiği belirtildi. Gazeteye göre, Amerikalılar, dört doktoru ve iki hastayı kelepçelerken esirleri ararken hastanenin koğuşlarını yerle bir etti. Kelepçelenen hastalardan birinin de serum takılı haldeki felçli bir hasta olduğu ifade edildi.
Times gazetesi muhabiri, Amerikalıların davranışlarının, er Jessica ve diğer hastaların hayatını kurtarmaya çalışan Iraklı doktorları incittiğini, öfkelendirdiğini anlattı.
Gazeteye göre, Irak askeri istihbaratının getirdiği Amerikalı kadın askere ilk müdahaleyi yapan ve hayatını kurtaran Iraklı doktor, “Amerikalıların anlattıkları, Sinbad hikayelerine benziyor, bir masal sadece” dedi. Habere göre Doktor Hariz el Husna “Irak’ta tıbbi bakım yokmuş, hastaneyi şiddetle savunuyorlarmış diye anlatıyorlar. Oysa burada doktorlar ve hastalardan başka kimse yoktu, onlara ateş açacak kimse yoktu” dedi.
BU DA İNGİLİZ YALANI
Öte yandan; İngiliz askerlerinin kahraman olabilmek için nasıl yalan söylediği de ortaya çıktı. Ümmü Kasr’daki çatışmalarda başına isabet eden 4 kurşun miğferi delemediği için hayatta kaldığını söyleyen İngiliz asker Eric Walderman’ın yalancılığı da belgelendi.
Askerler patlamamış bir anti-tank mermisini imha etmeye çalışırken Walderman’ın çantasının üzerinde duran miğferi de parçalara hedef olmuş.
Walderman bir süre sonra deliller açılan miğferi başına koymuş ve ölümden kılpayı kurtulduğunu söyleyerek gazetelere poz vermiş.
The Sun gazetesi olayı araştırınca işin yalan olduğu belgelenmiş… Kaynak= INTERNET HABER – 17 Nisan 2003

17.04.2003

Comments

comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.