Bavul Macerası

Bombay’den, Delhi’ye bizi götüren uçak, daha sonra Paris’e devam edecekti. Biz Delhi’de uçaktan indik. Bavullarımızı almaya geldik, ama bavullarımız yanlışlıkla, Paris’e doğru uçmaya devam ediyorlardı.
Çaresiz, kayıp bagaj bölümüne kayıt yaptırarak oradan ayrıldık. Onlar bize otele mesaj bırakarak haber vereceklerdi geldiğinde bavullar!
Ertesi gün öğleye doğru, telefon açtılar, bavulunuzu gelip alın dediler. Normalde havayolu şirketleri bu tip bir hatada, kendileri adrese teslim ederler , oysa burası Hindistan’ Burada sistem farklıymış meğerse.
Neyse, atladık taksiye ve geldik havaalanına. Elimizdeki bagaj kağıdını görevlilere gösterdim, eşime beni bekle burada diyerek, havaalanında bekleme salonunda bırakmayı akıl ederek, görevli biri ile beraber içeri girdim gümrük kısmına.
Bavulların olduğu kısma girene kadar, üç beş görevlinin damgalaması için kapılarda bekletildim. Bıyıklı, göbekli polisler, eski filmlerdeki gardiyanları çağrıştırıyorlardı. Bir saate yakın siren imzalamalrdan sonra bavul bölümüne geldim. Orada bir memur yanıma gelip, yardım isteyip istemediğimi sordu. İçimden bir ses, işin sonuna geldin ne gerek var adama para yedirmenin derken, diğer ses, burası Hindistan, baksana bir saatte ancak buraya gelebildin, kimbilir kaç saat sürer buradan çıkışın, hallettir işini memura ver üç beş kuruş!…İkinci sesi dinlemekle en iyi işi yapmıştım. Adama verdiğim 20 dolar para sayesinde, 1 saat içinde!!!!! bavuluma ulaşmıştım!
Benden başka sırada onlarca kişi bekliyordu ve sanırım onlar gğn boyu orada kaldılar!
Bavulumu uçakta unutan ben olmadığım halde, hem günümü kaybetmiş, hem de taksi, rüşvet derken gereksiz o kadar parayı, zorla ödemek zorunda kalmıştım…..
Burası Hindistan!

2.11.2002

Comments

comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.