Pattaya – Tayland

Tur şirketi ile gittiğimiz Bangkok-Singapur-Pattaya turunda son durağımızdı Pattaya. Pattaya Bangkok’a 3 saat kadar uzaklıkta bir şehir. Tam bir sayfiye kasabası.

Amerikan Birliklerinin aileleriyle görüşme limanı olarak kurulan bu küçük kasaba, kısa zamanda turizm merkezi olarak göze çarpmaya başlar. Tabii ki Amerikalı askerler demek gece hayatı demektir ve ucuz yollu ilişkileri bu zavallı memlekete sokmayı kolaylıkla başarırlar. Fakir olan halk için kızlarının askerlerle birlikte olup para kazanması da bir nooktada çaresizlikten dolayı kabul görür….

Günümüzde Pattaya askeri liman olmaktan çok gece hayatıyla adından bahsettirmektedir.

Kentin en büyük müşterileri Türkler ve Amerikalılarmış, bunu da oranın halkından duyduk, ne büyük başarı….

Pattaya’da mücevher mağazasına uğramadan kaçmanız mümkün değildir, bu Bangkok ve neredeyse tüm Tayland kentlerindeki klasik bir durumdur. Mücevher firmaları, müşteri başına harçlık ya da benzin vs yardımı yaptığı için her turist taşıyan buraya sizi yalvar yakar götürecektir. Stres yapmayın, nezaketen girip içerde bir tur atıp çıkın….

Turla gittiğimiz için 450 kişilik uçak full doluydu ve birkaç firma ürünlerini toptan alan müşterilerini kampanya ile bu tura getirmişti…. İşin en kötü tarafı, bazı kendini bilmez gece hayatı delisi müşteriler, ailelerin yanında seviyesizce pazarlıklar yapmaktaydılar ve otel lobisi gece pazarına dönmüştü. Komik olaylar da gözden kaçmıyordu, bir laz amcamız taylandlı kızla türkçe konuşarak pazarlık yapmaya çalışıyordu…güler misiniz ağlar mısınız bilemem artık…

Pattaya sahilleri gerçekten çok güzel, mercan adası turunu kaçırmayın derim, 3 saat içerisinde farkında olmadan bronzlaşmışız. Deniz sıcacık ve filmlerdeki kumsalda denize girmek acaip dinlendiriciydi….

Pattaya’ya gidecekseniz dikkat etmeniz gereken tek konu var o da gece hayatını sevmiyorsanız canınız sıkılabilir çünkü bu kentin kurulma mantığı maalesef gece hayatı…

Bangkok bence daha güzel bir seçim gezmek ve kültürel seyahat yapmak için.

saygılarımla

2.10.2004

Comments

comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.