Singapur Ve Sigara Sorunu – Singapur

Singapur’da sigara fiyatları havaalanındaki tax free kısmında çok ucuzdur. Ülkede ise fiyatlar oldukça pahalıdır. Bu nedenle seyahatimiz sırasında yanımda sigaralarım ve purolarımı eksiksiz olarak hazırlamıştım.

Havalaanına indikten ve vize işlemlerini itirdikten sonra bavullarımızı alıp son polis kontrol noktasına geldik. Bavulları tek tek kontrol ettiler ve benim bavulda sigara olduğundan açmam istendi. Açtım bavulu ve 9 paket sigaramı tek tek çıkardı polis ve gümrük işlemleri yaptırmam gerektiğini söyledi.

Aldım sigaralarımı ve gümrük kısmına gittim, burada her bir sigara paketi için 4 singapur doları yani 3 dolar gibi ilginç bir vergi ödememi istediler, sinirlendim ve alın sigaralar sizin olsun ben bu vergiyi ödemem dedim. O zaman isterseniz sigaralarınızı emanete koyalım ve çıkışta alın dediler ve Singapur dönüşünde bu sigaraları gümrükten nasıl alacağımı da anlattılar.

Singapur’dan dönerken dedikleri noktadan gidip sigaralarımı teslim aldım.

Singapur’da özgürlükler bazı noktalarda geçerli değil, insanın sigara içme özgürlüğüne bile karışılıyor. Siz siz olun ve Singapur’a giderken sigara kanununa göre yanınızda paket taşıyın.

17.10.2004

Comments

comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.