Çin Notları – Mart 2011

Bu yazımı sizlere Çin’den yazıyorum. Bu seyahatte dikkatimi en çok çeken nokta, fabrikaların çalışacak işçi bulamamaları.
Çin ticaret sisteminde,  Yeni Yıl Tatili sonrasında işçiler, fabrikalara başvurur ve senelik anlaşma yapılır. Her sene tatil dönüşü işçiler, iş bulma merkezlerine yapacakları işlerle alakalı bilgiler bırakıp, fabrikalardan gelen isteklere göre görüşmeye giderler. Bu sene işçi bulma konusunda fabrikalar ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Bunun birkaç nedeni var;
– Çin artık eskisi kadar ucuz bir ülke değil.  Hayat gün geçtikçe pahalanıyor, yaşam standartları hızla yükseliyor, insanlar eskisi kadar küçük şeylerle mutlu olamıyorlar.
– İşçiler kendi aralarında maaşları hakkında bilgi alıp veriyorlar ve daha iyi maaşı sunan fabrikaları tercih ediyorlar.
– Ülke çok büyük bir coğrafyaya sahip ve çalışanlar artık ailelerine yakın şehirleri tercih ediyorlar.
– Kapitalizm insanlara mutluluk vermiyor. Eskiden ne iş olursa yapan insanlar artık belli işlerde ihtisas sahibi olmaya çalışıyorlar ve bu da doğal olarak alacakları maaş miktarının yüksek olmasını sağlıyor.
– Bankaların sunduğu kredilerle borçlanan dar gelirli çalışanlar, borçlarını ödeyebilmek adına daha yüksek maaş veren firmaları araştırıyorlar. Ülkede milyonlarca insan kredi batağına saplanmış durumda.
Çin’de hızlı büyümenin getirdiği sorunlar ülkede tehlike çanlarını da çalmaya başlamış, devlet hem ekonomideki büyümeyi kontrol altında tutmaya çalışırken, hem de toplumun çözülmemesi için ne gerekiyorsa elinden geleni yapmaya gayret gösteriyor. Bizim 75 milyon nüfusu bile birarada tutmaya ne kadar zorlandığımız gözönüne alınırsa, 1,5 milyar nüfusuyla ve 56 etnik kültürüyle koca bir ülkeyi  birarada tutmanın ne kadar zor olduğunu anlayabiliriz. Çin’de kanunların bu kadar sert olması ve idam cezasının halen yürürlükte olması da bu nedenden ötürüdür.
Dünyayı zor günler bekliyor ve ekonomik olarak kilitlenen ülkeler, ufak bahanelerle birbirine sataşmaya başladılar. Avrupa Birliği, ekonomik olarak çökme noktasında ve her an yıkılma tehlikesi yaşıyor ( biz de halen bizi alın diye kapılarında yalvarmaya devam ediyoruz) , Arap ülkelerini yıllardır kontrol eden kukla liderler birer birer indirilip yerlerine daha genç ve daha çok hizmet edecek yeni liderler konulması planlanıyor. Dünya barışı tehlike altında ve umarız bütün bu sıkıntılar bizleri de etkisi altına almaz. Bu kadar kaynayan sorunlar varken, sorunun bizi etkilemeyeceğini düşünmek büyük hata olacaktır.
Allah tüm insanlara huzur, afiyet ve sağlıklar nasip etsin diyerek yazıma son veriyorum.
http://hediyenisec.com/RandomProducts.aspx

http://www.hediyenisec.com

Comments

comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.