Ülkemizde Promosyon Sektörünün Kısa Analizi

Hepimizin hatırlayacağı üzere,  bundan 20 sene önce, promosyon denince akla , tükenmez kalem, çakmak ve anahtarlıklar gelirdi. Reklam yaptırmayı düşünen firmalar, reklam ajanslarına müracaat eder ve promosyon ürünlerinden seçip baskı yaptırıp müşterilerine hediye olarak verirlerdi.
Çantacı adı verilen promosyoncular o dönemlerde çok popülerdi, bond çanta adı verilen siyah deri ya da sert plastikten mamul çantaların içerisine dizilen promosyonluk ürünlerle satışlar gerçekleştirilirdi. Genellikle Eylül-Ocak Ayları arasında gerçekleşen promosyon döneminde bu çanta promosyoncularında ciddi çoğalma görülürdü. Çoğu ek iş olarak kendisine bu mesleği seçer ve normal zamanlarda memurluk ya da tezgahtarlık yapan bu insanlar, boş kalan zamanlarında promosyon işi de yaparlardı.
Sektörde ehil olmayan insanların doğal olarak bir sürü hataları da müşterilerin canını yakmaktaydı. Promosyon yapılacak ürünlerin ücretini peşin alıp ortadan kaybolanlardan tutun da, yanlış baskı yazısı yazılan ürünlere, bozuk ürünlere, ucuz olsun diye kalitesiz baskı malzemeleriyle yazılan ve silinen yazılara kadar birçok sıkıntı ortaya çıkmaktaydı.
Kurumsal firmalar bu sıkıntıları en za indirebilmek adına, bulabildikleri birkaç ciddi promosyon firması üzerinden promosyonlarını yaptırmak durumunda kalıyorlardı.
İnternetin hayatımıza henüz girmediği o dönemlerde ürün satmak ve para kazanmak daha kolaydı, ithalatçıyı ya da tedarikçiyi bilen bu aracılar, son kullanıcı ve firmalara istedikleri fiyatlardan promosyon ürünlerini satabiliyorlardı. Her köşe başında promosyoncu ve reklam firması görebiliyordunuz.
2000 yılından itibaren, her sektörde olduğu üzere, promosyon sektöründe de ciddi  değişimler ortaya çıkmaya başladı. İnternet her anlamda bilgi sunan bir merkez olduğu için, insanlar oturdukları yerlerden, dünyanın bir ucundaki firma ve fabrikalara ulaşarak istedikleri ürünler hakkında en son fiyatları ve detayları öğrenmeye başladılar. Ürünün ithalatçı fiyatından önce satın alındığı tedarikçilere ulaşılarak, o ülkeden çıkış fiyatları bile öğrenilir oldu. Herkes, her bilgiye ulaşmayı başardı. Birçok promosyon firması da bu dönemde piyasadan çekilmek zorunda kaldı. Bazı büyük aracı firmalar iflas etti. Geriye ciddi firmalar kalmaya başladı. Promosyon sektöründe bugün baktığımız zaman ciddi anlamda bu işi yapan firmalar, ülkemizin promosyon sektörüne de yön vermekteler.
Peki sektör sadece büyük firmalara mı kalacak ileride? Aracı firmalar yok olmaya mahkum mu? diye sorulabilir. Bu konuda korkunç bir gelecek bekliyoruz dersek yanlış cevap vermiş oluruz, promosyon sektörü aslında profesyönelleşerek gelişecek ileride. Bu işi ciddi bilen, araştıran, emek veren, hakkını veren herkes ayakta kalacak ve büyümeye devam edecek. Tembel firmalar, kopye çekenler, sadece istenilen ürünlerle satış yapanlar dökülmeye mahkumlar.
Promosyon sektörü, ekonomik gelişime paralel gelişen ya da daralan bir konumdadır. Ne kadar çok para kazanılırsa o kadar çok promosyon yapılacaktır, maddi durumlardaki sıkışmalarda promosyon harcamalarından kesintilere gidilecektir. Bu durumda her dönemde yaşanabilecek ekonomik krizlerde sağlam olmayan firmalar dökülecek ve ciddi olanlar yollarına devam edeceklerdir.
Ülkemizde son dönemlerde promosyon hizmeti veren tedarikçi sayısında ciddi azalmalar görülmekte, bunun bir sebebi de yapılan ithalatlardaki yetersizlik ve ürünlerde yaşanan kalite problemleri. Birçok ithalatçı getirdiği ürünlerin kalitesiz çıkması sonucunda sektörde ciddi tepkiler aldılar ve müşteriler tarafından promosyon sektörünün dışına itildiler.
Müşteri memnuniyetine önem veren firmalar, en ufak problemde ürünün hatasını çözmeyi başardıkları sürece büyüyeceklerdir. Promosyon müşterisi de artık kaliteli reklam yaptırmak istiyor, eskiden nasılsa bedava dağıtılacak, ucuz olsun yeterli diyen firmalar artık kaliteli ve ucuz olsun demeyi öğrendiler. Onlar da biliyorlar ki kaliteli promosyon,müşterilere o firmanın kalitesini göstermektedir.
Promosyon deyince ilk bakışta çok basit görünen bu sektör aslında gerçekten ciddi bir sektör olup, hata affetmeyen kapsamlı bir servis hizmetidir. Ürünün imalatından ya da ithalatından başlayarak, son kullanıcın eline ulaşıncaya kadar her kademesinde ciddi tutulması gereken bir hizmettir. Mükemmel bir ürünü, mükemmel bir baskı yapıp, yırtık bir kutuda müşterilerinize sunabilir misiniz? En başından en son noktasına kadar her adımında dikkat isteyen bu sektörde doğal olarak profesyonelliği kendine şiar edinmiş firmalarla çalışmak zorunda herkes.
Sonuç olarak promosyon sektörünün geleceği, profesyonel firmalarla ve profesyonel hizmetlerle olacaktır.
Ali BAYLAR / Genel Müdür
BAYLAR Promosyon Reklamcılık Ltd. Şti.
www.baylar.com
www.baylarpromosyon.com

Comments

comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.