Uzakdoğu Seyahat Notları Ekim 2011

*- Tayland’da son yılların en yoğun yağışları var ve çoğu bölge ova gibi düz olduğu için yağışların verdiği hasar daha fazla oluyor.
*- Tayland, halkının çok zor şartlar altında yaşadığı ve hayat standartlarının çok düşük olduğu bir ülke. Bu yüzden de fuhuş kaçınılmaz bir sonuç oluyor. Üç kuruş parası olan dünya erkekleri de bu fırsatı maalesef kaçırmıyor ve Tayland denince nedense herkesin aklına gece hayatı geliyor. Oysa müzeleri, tapınakları, yaşantıları, kültürleri incelenmeye layık bir millet Taylandlılar.
*- Tayland’daki yağışlar yüzünden birçok dünya markası imalata ara vermek zorunda kaldı. Bilgisayar hard disklerinin büyük bir kısmının üretildiği bu ülkedeki felaket sonrasında hard disk karaborsaya düştü. Fabrikaların en az 1 ayda ancak imalata başlayacağı düşünülürse fiyatların da tavan yapacağı demek oluyor bu.
*- Çin ticareti ihracata dayalı bir ekonomi. Son dönemlerde “Arap Baharı” , dünya ekonomik krizleri derken neredeyse durma noktasına gelen ihracat yüzünden birçok fabrika kapanmaya başlamış. Yiwu kentinde yaşayan Araplar ve Avrupalılar ülkelerine dönmüş ve market eskiden aşırı kalabalığı ile göze batarken, şu sıralarda oldukça sakin.
*- İşleri allak bullak olan bazı fabrika sahipleri ya intihar ediyor ya da ülke dışına kaçıyor. Sadece Wenzhou kentinde, bu sene 16 fabrika müdürü intihar etmiş.
*- Dünya ülkeleri ve özellikle Amerika, Çin’i durdurmak adına parayı ve ekonomiyi silah olarak kullanıyor. Çinliler de bunun farkındalar ve ekonomileri sıkıntıya girdikçe Amerika ve Avrupa’dan daha fazla nefret edecekler, bu da aslında hiç sağlıklı bir durum değil.
*- Çin parası Yuan, sene sonuna kadar 6.2 seviyesine inecek deniyor. Bu da Çin’den alınan tüm ürünlerin fiyatlarının biraz daha artacağı anlamına geliyor.

25.10.2011

Comments

comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.